Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki jest jedyną w Polsce placówką edukacyjną o profilu dendrologicznym. Do tej pory pasjonaci drzewoznawstwa mogli studiować tę dziedzinę jedynie na kilku uczelniach wyższych. Z przyjemnością informujemy, że otwieramy drugi kierunek - Edukator Ekologiczny. Rozpoczęliśmy rekrutację na pierwszy rok 2022/2023.
Misją szkoły jest dzielenie się najlepszą wiedzą z dziedziny dendrologii i zarażanie innych pasją do natury i ekologii.
Jej absolwenci poszerzą lub zdobędą niezbędną wiedzę do rozpoczęcia ścieżki zawodowej związanej z drzewoznawstwem oraz ekologią.
Swoją ogromną wiedzą wynikającą z pasji i doświadczenia podzielą się ze studentami w trakcie 320 godzin zajęć autorytety w dziedzinie ekologii i dendrologii m.in.: dr nauk leśnych Tomasz Skrzydłowski, mgr. inż. Robert Sobolewski (Instytut Architektury Krajobrazu we Wrocławiu), dr Wojciech Zarzycki (Uniwersytet Śląski), dr Inż. Marzena Suchocka, mgr. inż. Przemysław Janusz (Architekt krajobrazu, Inspektor nadzoru prac w terenach zieleni, właściciel Pracowni Projektowej Architektury Krajobrazu JANUSZÓWKA). Marcin Szczotka praktyk arborysta z ponad 20-letnim doświadczeniem - pomysłodawca i założyciel szkoły.
Nauka na obu kierunkach obejmuje dwa semestry - 12 miesięcy nauki po dwa weekendowe zjazdy w miesiącu począwszy z wakacyjną przerwą w lipcu i sierpniu oraz jeden wyjazd integracyjno-edukacyjny.
Główne przedmioty realizowane w szkole to: dendrologia, ekologia lasów, ekologia miast, ekoturystyka, dendroflora terenów historycznie cennych, ochrona drzew w procesie inwestycyjnym, drzewo jako ekosystem, drzewa jako organizmy kluczowe dla strefy umiarkowanej, GIS w badaniach dendrologicznych (zajęcia w pracowni komputerowej), urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni, podstawy organizacji procesu inwestycyjnego w terenach zieleni, komunikacja z Klientem w procesie pielęgnacji i wycinki drzew, przepisy i regulacje prawne dotyczące wycinki i sadzenia drzew.
Do programu szkoły i w ramach tych samych kosztów dokładamy zajęcia arborystyczne : kursy i egzaminy w standardzie ABA International
• CS1: Techniki konserwacji i cięcia piłą łańcuchową.
• CS2: Podstawowe techniki ścinania drzew.
DENDROLOGIA CERTYFIKAT - nauka kończy się zaliczeniem egzaminu, po którym otrzymasz Certyfikat - DENDROLOGIST AND ARBORIST
EDUKATOR EKOLOGICZNY CERTYFIKAT - nauka kończy się zaliczeniem egzaminu, po którym otrzymasz Certyfikat - EDUKATOR EKOLOGICZNY.
Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki proponuje swoim słuchaczom unikatowy w skali kraju profil kształcenia obejmujący zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne z zakresu drzewoznawstwa i ekologii.
Absolwenci naszej szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w pracowniach i firmach specjalizujących się w kształtowaniu terenów zieleni oraz urzędach, szczególnie w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, wydziałach gospodarki miejskiej, wydziałach inwestycji miejskich, a także nadleśnictwach, w szkolnictwie. Ich kwalifikacje mogą być też wykorzystane przez zarządców spółdzielni mieszkaniowych, a także właścicieli infrastruktury technicznej (np. sieci przesyłowych).
Absolwenci kierunku Edukator Ekologiczny mogą znaleźć pracę jako animatorzy, pedagodzy, nauczyciele, pracownicy domów kultury, pracownicy bibliotek i ogrodów botanicznych, edukatorzy, pracownicy biur turystycznych, pracownicy gmin i samorządów oraz innych instytucji związanych z edukacją ekologiczną, w tym przyrodniczą.
Naszą ofertę kierujemy do osób, które posiadają przynajmniej średnie wykształcenie (zarówno ogólne, jak i techniczne) wrażliwych na piękno przyrody, podchodzących z szacunkiem do krajobrazu i zatroskanych o ochronę drzew.
Naszą ofertę kierujemy również do wszystkich, dla których przyroda i ekologia są życiową pasją, potrafią spojrzeć na drzewa i krzewy jak na ,,żywych świadków” ludzkiej historii.
W ramach wykładów oraz ćwiczeń absolwenci szkoły uzyskają wiedzę na temat drzewoznawstwa - w szczególności budowy i fizjologii drzew oraz ich systemów korzeniowych, gatunków drzew i krzewów (nomenklatura polska i łacińska), kształtowania krajobrazu, mechanizmów obronnych drzew, a także przepisów prawnych dotyczących wycinki i sadzenia drzew.
Nauka w naszej szkole jest również szansą na podniesienie kwalifikacji dla tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę na temat ochrony drzew i są zatrudnieni w różnych instytucjach zajmujących się ochroną drzewostanu.
Umiejętności praktyczne, jakie zyskają nasi absolwenci, obejmują rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów, diagnostykę stanu zdrowotnego i statyki drzew, dobór gatunkowy i pielęgnację drzew oraz krzewów w kształtowaniu terenów zieleni.
Celem szkolenia jest podnoszenie jakości edukacji ekologicznej w Polsce poprzez promowanie i upowszechnianie wiedzy nt. edukacji terenowej, edukacji przyrodniczej, edukacji klimatycznej, edukacji zero waste, a co za tym idzie umiejętne kształtowanie proekologicznych postaw społecznych u dzieci, młodzieży, dorosłych na każdym etapie życia.